Blog "Nad Kreską" opierać się będzie na dwóch kluczowych słowach - oszczędzaniu oraz inwestowaniu. W poniższym tekście dowiesz się czym jest oszczędzanie, jakimi motywami kieruje się człowiek podczas chęci oszczędzania, jak najchętniej oszczędzają Polacy? W poście znajdziesz też odpowiedź czym jest inwestycja i co powoduje, że każdy z nas chciałby zainwestować choć trochę pieniędzy.
Oszczędzanie jest działaniem, które polega na zatrzymaniu części lub całości pieniędzy pochodzących z wynagrodzenia (za pracę) lub zysku do wykorzystania w późniejszym czasie niż nastąpił ich wpływ. Obecnie najpopularniejszą formą oszczędzania w naszym kraju jest uruchamianie lokat bankowych. Znikomym jest ryzyko takiej formy oszczędzania. Jeżeli zachowamy określone, narzucone przez bank, zasady lokowania to odsetki będą wypłacone z regulaminem. Jednak warto mieć na uwadze, że lokata bankowa posiada niewielkie oprocentowanie, więc i zysk z niej będzie nieduży. Podobna sprawa ma się do gromadzenia oszczędności na kontach oszczędnościowych w banku. Różnica polega jednak na tym, że tutaj możemy w każdej chwili wypłacić dowolną kwotę bez ryzyka utraty odsetek. Co tak naprawdę sprawia, że chcemy oszczędzać?
Oszczędzanie okazuje się być wynikiem jednego lub kilku motywów, wśród których znajdziemy takie jak:
- motywu przezorności - przewidywanie podmiotu mogącego wystąpić w przyszłości, w którym mogą być niezbędne środki pieniężne w większej wysokości niż suma przychodów;
- motyw niezależności - chęć usamodzielnienia się oraz realizacji własnych planów;
- motyw portfelowy - przewidywania dotyczące zmian cen instrumentów finansowych;
- motyw przedsiębiorczości - gromadzenie środków, które pozostają w obrocie finansowych (działalność gospodarcza itp.);
- motyw dziedziczności - chęć pozostawienia po sobie spadku następnym pokoleniom.
Inwestowanie, w przeciwieństwie do oszczędzania, jest nastawione do możliwie największego powiększania majątku, a sama definicja słowa "inwestycja" w SJP głosi, że jest to "przeznaczenie środków finansowych na powiększenie lub odtworzenie zasobów majątkowych". Z kolei literatura ekonomiczna tłumaczy termin inwestowania jako proces lokowania środków pieniężnych i czasu, który skutkuje późniejszym osiąganiem korzyści w postaci zysków lub profitów. Odnosi się ona do różnych podmiotów gospodarczych takich jak gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa, które za pomocą zakupu maszyn, akcji spółek czy gruntów (deweloperzy mieszkaniowi) oczekują w późniejszym czasie wzrostu ich wartości. Prostym przykładem mogą być ww. deweloperzy, którzy kupują ziemię, na której budują mieszkania (zazwyczaj w postaci bloków) i sprzedają je po kilkukrotnie wyższej cenie tym samym uzyskując przychody ze sprzedaży. W ten sposób swoje zyski pomnażąją przez budowę kolejnych budynków.
Na koniec warto wspomnieć, że w przypadku inwestowania trzeba mieć na uwadze fakt, że inwestycje zawsze wiążą się z ryzykiem utraty części lub całości oszczędności. Dlatego, aby zacząć inwestować trzeba zacząć robić to z głową. O tym w co i jak inwestować środki dowiesz się z kolejnych postów Nad Kreską!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz